Winner predictions for the Critics' Choice Awards 2018
CW Television Network, 2018.

We are currently knee-deep into awards season with the Golden Globes now behind us. Next up is the Critics' Choice Awards (CCAs), coming to you live on the CW Network this Thursday, Jan 11 at 8 p.m. EST. The 23rd Annual Awards Show will once again take place at the Barker Hangar in Santa Monica, Calif., with actress and activist Olivia Munn handling hosting duties. And while the crime-comedy "Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri" was the big winner at the Globes, which films and performances are poised to be the Critics' Choice?

Guillermo del Toro's sci-fi romance, "The Shape of Water" is the front-runner, leading all Critics' Choice nominations with 14. Del Toro won the Golden Globe for Best Director for the film, but despite seven total nominations, only he and composer Alexandre Desplat came away with awards (Desplat won for Best Original Score, his second Globe win and ninth total nomination). Both del Toro and Desplat are nominated for CCAs, so it will be interesting to see if their Globe momentum can catapult either or both of them to wins.

One of the coolest differences with the CCAs compared to other award shows is the inclusion of special categories that are more inclusive than just "Best Drama" or "Best Comedy."  The CCAs feature not only these, but also "Best Action Movie" and "Best Sci-Fi or Horror Movie."  "The Shape of Water" is not only nominated for Best Picture, but it landed a nomination in the Best Sci-Fi or Horror Movie category as well. It will face stiff competition in both from Jordan Peele's "Get Out," which at this point in the game has the most overall wins for Best Picture from all of the critic organizations (it has won at the AFI and AAFCA and IndieWire Awards, and has been named the top film by the Boston, Dallas-Fort Worth, Kansas City, Las Vegas, Philadelphia and Online Film Critics groups, to name a few).

Don't forget your favorite TV shows either: The Critics Choice Awards also hand out awards for Television categories, and this year it's Hulu's "The Handmaid's Tale" that looks to be the front-runner in the Best Drama Series category.

So who will win at the Critics' Choice Awards? Here is the full list of nominees in all categories, and our predictions as to who we think will win:

FILM

BEST PICTURE
—"The Big Sick"
—"Call Me by Your Name"
—"Darkest Hour"
—"Dunkirk"
—"The Florida Project"
—"Get Out"
—"Lady Bird"
—"The Post"
—"The Shape of Water"
—"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Prediction: While "Three Billboards" definitely has momentum and a real shot, don't be surprised if "Lady Bird" pulls the upset. Greta Gerwig's indie darling also won at the Golden Globes in the "Best Picture - Comedy or Musical" category and has a real chance to pull the upset.
 
BEST ACTOR
—Timothée Chalamet – "Call Me by Your Name"
—James Franco – "The Disaster Artist"
—Jake Gyllenhaal – "Stronger"
—Tom Hanks – "The Post"
—Daniel Kaluuya – "Get Out"
—Daniel Day-Lewis – "Phantom Thread"
—Gary Oldman – "Darkest Hour"

Prediction: Despite an outpouring of love over the newcomer (Chalamet) and the retiring acting veteran (Day-Lewis), this is Gary Oldman's category this year, with his melt-away performance as Winston Churchill in "The Darkest Hour."
 
BEST ACTRESS
—Jessica Chastain – "Molly’s Game"
—Sally Hawkins – "The Shape of Water"
—Frances McDormand – "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
—Margot Robbie – "I, Tonya"
—Saoirse Ronan – "Lady Bird"
—Meryl Streep – "The Post"

Prediction: Saoirse Ronan and Sally Hawkins have real shots of winning, but if the CCAs follow suit with the Globes, they'll go with Frances McDormand...and so will we.
 
BEST SUPPORTING ACTOR

—Willem Dafoe – "The Florida Project"
—Armie Hammer – "Call Me By Your Name"
—Richard Jenkins – "The Shape of Water"
—Sam Rockwell – "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
—Patrick Stewart – "Logan"
—Michael Stuhlbarg – "Call Me by Your Name"

Prediction: In another universe, Sir Patrick Stewart would find himself on stage, most likely to the tune of a standing ovation for his career's work, and for his surprisingly raw and emotional performance as an aged mutant professor. But that simply isn't going to happen. Look for Sam Rockwell to win, just as he did at the Globes.
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
—Mary J. Blige – "Mudbound"
—Hong Chau – "Downsizing"
—Tiffany Haddish – "Girls Trip"
—Holly Hunter – "The Big Sick"
—Allison Janney – "I, Tonya"
—Laurie Metcalf – "Lady Bird"
—Octavia Spencer – "The Shape of Water"

Prediction: Perhaps one of the few "no-brainer" picks of the night, this one is all Allison Janney. Mark it down.
 
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

—Mckenna Grace – "Gifted"
—Dafne Keen – "Logan"
—Brooklynn Prince – "The Florida Project"
—Millicent Simmonds – "Wonderstruck"
—Jacob Tremblay – "Wonder"

Prediction: Such wonderful performances by all in this special category, but now having put up two break-through performances in his short career, it will be the adorable Jacob Tremblay who nabs this honor for the second time (he was given this award in 2015 for his performance in "Room").
 
BEST ACTING ENSEMBLE

—"Dunkirk"
—"Lady Bird"
—"Mudbound"
—"The Post"
—"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Prediction: The sheer star-power of "The Post" could propel it to victory, but look for "Three Billboards" to take home the prize.
 
BEST DIRECTOR
—Guillermo del Toro – "The Shape of Water"
—Greta Gerwig – "Lady Bird"
—Martin McDonagh – "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
—Christopher Nolan – "Dunkirk"
—Luca Guadagnino – "Call Me By Your Name"
—Jordan Peele – "Get Out"
—Steven Spielberg – "The Post"

Prediction: All eyes of Hollywood will be watching as the winner of this category is unveiled, as several Oscar hopefuls go head-to-head. Our bet is that Greta Gerwig - not even nominated at the Golden Globes - will come out on top...as she should.
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY

—Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – "The Shape of Water"
—Greta Gerwig – "Lady Bird"
—Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – "The Big Sick"
—Liz Hannah and Josh Singer – "The Post"
—Martin McDonagh – "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
—Jordan Peele – "Get Out"

Prediction: McDonagh won the Globe and it's unlikely Gerwig will win here if given the Directing award, but look for the CCAs to differ from the Globes here and go with Jordan Peele as the surprise pick in this category.
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
—James Ivory – "Call Me by Your Name"
—Scott Neustadter and Michael H. Weber – "The Disaster Artist"
—Dee Rees and Virgil Williams – "Mudbound"
—Aaron Sorkin – "Molly’s Game"
—Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – "Wonder"

Prediction: "The Disaster Artist" may find a win here, but let's go with James Ivory for the brilliantly adapted "Call Me By Your Name."
 
BEST CINEMATOGRAPHY

—Roger Deakins – "Blade Runner 2049"
—Hoyte van Hoytema – "Dunkirk"
—Dan Laustsen – "The Shape of Water"
—Rachel Morrison – "Mudbound"
—Sayombhu Mukdeeprom – "Call Me By Your Name"

Prediction: Veteran and legendary cinematographer Roger Deakins has famously never won an Oscar, despite 12 total nominations and one each of the last four years. The CCAs have been similarly unkind, having given him six nominations since 2011 without ever awarding him the trophy. Look for all of that to change this year. If you're looking for an upset though, go with Sayombhu Mukdeeprom for the lavishly shot "Call Me By Your Name."
 
BEST PRODUCTION DESIGN

—Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – "The Shape of Water"
—Jim Clay, Rebecca Alleway – "Murder on the Orient Express"
—Nathan Crowley, Gary Fettis – "Dunkirk"
—Dennis Gassner, Alessandra Querzola – "Blade Runner 2049"
—Sarah Greenwood, Katie Spencer – "Beauty and the Beast"
—Mark Tildesley, Véronique Melery – "Phantom Thread"

Prediction: This will most likely go to  "The Shape of Water," with "Phantom Thread" as the outside pick.
 
BEST EDITING
—Michael Kahn, Sarah Broshar – "The Post"
—Paul Machliss, Jonathan Amos – "Baby Driver"
—Lee Smith – "Dunkirk"
—Joe Walker – "Blade Runner 2049"
—Sidney Wolinsky – "The Shape of Water"

Prediction: Perhaps a near-miss for "The Shape of Water," "Dunkirk" has a real chance and is our pick.
 
BEST COSTUME DESIGN
—Renée April – "Blade Runner 2049"
—Mark Bridges – "Phantom Thread"
—Jacqueline Durran – "Beauty and the Beast"
—Lindy Hemming – "Wonder Woman"
—Luis Sequeira – "The Shape of Water"

Prediction: "The Shape of Water."
 
BEST HAIR AND MAKEUP
—"Beauty and the Beast"
—"Darkest Hour"
—"I, Tonya"
—"The Shape of Water"
—"Wonder"

Prediction: Voters will most likely award "The Darkest Hour" for rendering Gary Oldman effectively unrecognizable. 
 
BEST VISUAL EFFECTS
—"Blade Runner 2049"
—"Dunkirk"
—"The Shape of Water"
—"Thor: Ragnarok"
—"War for the Planet of the Apes"
—"Wonder Woman"

Prediction: "Dunkirk" will win, with strong competition from "Blade Runner 2049" and "War for the Planet of the Apes."
 
BEST ANIMATED FEATURE

—"The Breadwinner"
—"Coco"
—"Despicable Me 3"
—"The LEGO Batman Movie"
—"Loving Vincent"

Prediction: "Loving Vincent" was a technical achievement like no other, but it just wasn't that great a film underneath it all. That gives way for "Coco" to give the win to Pixar.
 
BEST ACTION MOVIE
—"Baby Driver"
—"Logan"
—"Thor: Ragnarok"
—"War for the Planet of the Apes"
—"Wonder Woman"

Prediction: Here's hoping "Logan" can nab the top spot, but voters have been looking all over for a place to honor the fan-favorite "Wonder Woman, " and this is probably where they will do so.
 
BEST COMEDY

—"The Big Sick"
—"The Disaster Artist"
—"Girls Trip"
—"I, Tonya"
—"Lady Bird"

Prediction: It may not be fair that "Lady Bird" is competing in this category, as most voters would admit that it is the best overall film. But if they judge on only comedy - as they should - it will be between "The Disaster Artist" and "I, Tonya." The voting for the CCAs took place this past week, just as work broke about allegations against James Franco, but will this be enough to put "I, Tonya" over the top? Don't count on it. "The Disaster Artist" should win here.
 
BEST ACTOR IN A COMEDY
—Steve Carell – "Battle of the Sexes"
—James Franco – "The Disaster Artist"
—Chris Hemsworth – "Thor: Ragnarok"
—Kumail Nanjiani – "The Big Sick"
—Adam Sandler – "The Meyerowitz Stories" (New and Selected)

Prediction: Again, this was a lock for James Franco a week ago, but will last-minute allegations make him a pariah? Doubtful.
 
BEST ACTRESS IN A COMEDY
—Tiffany Haddish – "Girls Trip"
—Zoe Kazan – "The Big Sick"
—Margot Robbie – "I, Tonya"
—Saoirse Ronan – "Lady Bird"
—Emma Stone – "Battle of the Sexes"

Prediction: Saoirse Ronan and Margot Robbie have given better overall performances, but if the voters go for the funniest of the year, this will hands-down go to Tiffany Haddish for her break-out role in "Girls Trip."
 
BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

—"Blade Runner 2049"
—"Get Out"
—"It"
—"The Shape of Water"

Prediction: "The Shape of Water" should drown out the faction of voters hoping that "Get Out" pulls ahead.
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
—"BPM" (Beats Per Minute)
—"A Fantastic Woman"
—"First They Killed My Father"
—"In the Fade"
—"The Square"
—"Thelma"

Prediction: "In the Fade" won at the Golden Globes, but our pick here is "BPM."
 
BEST SONG
—Evermore – "Beauty and the Beast"
—Mystery of Love – "Call Me By Your Name"
—Remember Me – "Coco"
—Stand Up for Something – "Marshall"
—This Is Me – "The Greatest Showman"

Prediction: Some great contenders here, but in this year's climate of #TimesUp and women's rights, This Is Me is an absolute sure thing.
 
BEST SCORE
—Alexandre Desplat – "The Shape of Water"
—Jonny Greenwood – "Phantom Thread"
—Dario Marianelli – "Darkest Hour"
—Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – "Blade Runner 2049"
—John Williams – "The Post"
—Hans Zimmer – "Dunkirk"

Prediction: Some great choices here, and despite Hans Zimmer's best work in years (nabbing not one but nominations), Alexandre Desplat will indeed follow-up his Golden Globe win with a CCA.

TELEVISION NOMINATIONS:
 
Best Drama Series

—"American Gods" (Starz)
—"The Crown" (Netflix)
—"Game of Thrones" (HBO)
—"The Handmaid’s Tale" (Hulu)
—"Stranger Things" (Netflix)
—"This Is Us" (NBC)

Prediction: "The Handmaid's Tale."
 
Best Actor in a Drama Series
—Sterling K. Brown – "This Is Us" (NBC)
—Paul Giamatti – "Billions" (Showtime)
—Freddie Highmore – "Bates Motel" (A&E)
—Ian McShane – "American Gods" (Starz)
—Bob Odenkirk – "Better Call Saul" (AMC)
—Liev Schreiber – "Ray Donovan" (Showtime)

Prediction: Sterling K. Brown.
 
Best Actress in a Drama Series
—Caitriona Balfe – "Outlander" (Starz)
—Christine Baranski – "The Good Fight" (CBS All Access)
—Claire Foy – "The Crown" (Netflix)
—Tatiana Maslany – "Orphan Black" (BBC America)
—Elisabeth Moss – "The Handmaid’s Tale" (Hulu)
—Robin Wright – "House of Cards" (Netflix)

Prediction: Elisabeth Moss.
 
Best Supporting Actor in a Drama Series
—Bobby Cannavale – "Mr. Robot" (USA)
—Asia Kate Dillon – "Billions" (Showtime)
—Peter Dinklage – "Game of Thrones" (HBO)
—David Harbour – "Stranger Things" (Netflix)
—Delroy Lindo – "The Good Fight" (CBS All Access)
—Michael McKean – "Better Call Saul" (AMC)

Prediction: David Harbour.
 
Best Supporting Actress in a Drama Series

—Gillian Anderson – "American Gods" (Starz)
—Emilia Clarke – "Game of Thrones" (HBO)
—Ann Dowd – "The Handmaid’s Tale" (Hulu)
—Cush Jumbo – "The Good Fight" (CBS All Access)
—Margo Martindale – "Sneaky Pete" (Amazon)
—Chrissy Metz – "This Is Us" (NBC)

Prediction: Ann Dowd.
 
Best Comedy Series
—"The Big Bang Theory" (CBS)
—"Black-ish" (ABC)
—"GLOW" (Netflix)
—"The Marvelous Mrs. Maisel" (Amazon)
—"Modern Family" (ABC)
—"Patriot" (Amazon)

Prediction: "GLOW."
 
Best Actor in a Comedy Series

—Anthony Anderson – "Black-ish" (ABC)
—Aziz Ansari – "Master of None" (Netflix)
—Hank Azaria – "Brockmire" (IFC)
—Ted Danson – "The Good Place" (NBC)
—Thomas Middleditch – "Silicon Valley" (HBO)
—Randall Park – "Fresh Off the Boat" (ABC)

Prediction: Aziz Ansari.
 
Best Actress in a Comedy Series

—Kristen Bell – "The Good Place" (NBC)
—Alison Brie – "GLOW" (Netflix)
—Rachel Brosnahan – "The Marvelous Mrs. Maisel" (Amazon)
—Sutton Foster – "Younger" (TV Land)
—Ellie Kemper – "Unbreakable Kimmy Schmidt" (Netflix)
—Constance Wu – "Fresh Off the Boat" (ABC)

Prediction: Alison Brie.
 
Best Supporting Actor in a Comedy Series
—Tituss Burgess – "Unbreakable Kimmy Schmidt" (Netflix)
—Walton Goggins – "Vice Principals" (HBO)
—Sean Hayes – "Will & Grace" (NBC)
—Marc Maron – "GLOW" (Netflix)
—Kumail Nanjiani – "Silicon Valley" (HBO)
—Ed O’Neill – "Modern Family" (ABC)

Prediction: Marc Maron.
 
Best Supporting Actress in a Comedy Series
—Mayim Bialik – "The Big Bang Theory" (CBS)
—Alex Borstein – "The Marvelous Mrs. Maisel" (Amazon)
—Betty Gilpin – "GLOW" (Netflix)
—Jenifer Lewis – "Black-ish" (ABC)
—Alessandra Mastronardi – "Master of None" (Netflix)
—Rita Moreno – "One Day at a Time" (Netflix)

Prediction: Betty Gilpin.
 
Best Limited Series

—"American Vandal" (Netflix)
—"Big Little Lies" (HBO)
—"Fargo" (FX)
—"Feud: Bette and Joan" (FX)
—"Godless" (Netflix)
—"The Long Road Home" (National Geographic)

Prediction: "Big Little Lies."
 
Best Movie Made for TV
—"Flint" (Lifetime)
—"I Am Elizabeth Smart" (Lifetime)
—"The Immortal Life of Henrietta Lacks" (HBO)
—"Sherlock: The Lying Detective" (PBS)
—"The Wizard of Lies" (HBO)

Prediction: "Flint."
 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

—Jeff Daniels – "Godless" (Netflix)
—Robert De Niro – "The Wizard of Lies" (HBO)
—Ewan McGregor – "Fargo" (FX)
—Jack O’Connell – "Godless" (Netflix)
—Evan Peters – "American Horror Story: Cult" (FX)
—Bill Pullman – "The Sinner" (USA)
—Jimmy Tatro – "American Vandal" (Netflix)

Prediction: Ewan McGregor.
 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
—Jessica Biel – "The Sinner" (USA)
—Alana Boden – "I Am Elizabeth Smart" (Lifetime)
—Carrie Coon – "Fargo" (FX)
—Nicole Kidman – "Big Little Lies" (HBO)
—Jessica Lange – "Feud: Bette and Joan" (FX)
—Reese Witherspoon – "Big Little Lies" (HBO)

Prediction: Nicole Kidman.
 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

—Johnny Flynn – "Genius" (National Geographic)
—Benito Martinez – "American Crime" (ABC)
—Alfred Molina – "Feud: Bette and Joan" (FX)
—Alexander Skarsgård – "Big Little Lies" (HBO)
—David Thewlis – "Fargo" (FX)
—Stanley Tucci – "Feud: Bette and Joan" (FX)

Prediction: Alexander Skarsgard.
 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
—Judy Davis – "Feud: Bette and Joan" (FX)
—Laura Dern – "Big Little Lies" (HBO)
—Jackie Hoffman – "Feud: Bette and Joan" (FX)
—Regina King – "American Crime" (ABC)
—Michelle Pfeiffer – "The Wizard of Lies" (HBO)
—Mary Elizabeth Winstead – "Fargo" (FX)

Prediction: Laura Dern.
 
Best Talk Show
—"Ellen" (NBC)
—"Harry" (Syndicated)
—"Jimmy Kimmel Live!" (ABC)
—"The Late Late Show with James Corden" (CBS)
—"The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" (NBC)
—"Watch What Happens Live with Andy Cohen" (BRAVO)

Prediction: "Jimmy Kimmel Live."
 
Best Animated Series
—"Archer" (FX)
—"Bob’s Burgers" (FOX)
—"BoJack Horseman" (Netflix)
—"Danger & Eggs" (Amazon)
—"Rick and Morty" (Adult Swim)
—"The Simpsons" (FOX)

Prediction: "BoJack Horseman."
 
Best Unstructured Reality Series
—"Born This Way" (A&E)
—"Ice Road Truckers" (History)
—"Intervention " (A&E)
—"Live PD" (A&E)
—"Ride with Norman Reedus" (AMC)
—"Teen Mom OG" (MTV)

Prediction: "Ride with Norman Reedus."
 
Best Structured Reality Series

—"The Carbonaro Effect" (truTV)
—"Fixer Upper" (HGTV)
—"The Profit" (CNBC)
—"Shark Tank" (ABC)
—"Undercover Boss" (CBS)
—"Who Do You Think You Are?" (TLC)

Prediction: "Fixer Upper."
 
Best Reality Competition Series
—"America’s Got Talent" (NBC)
—"Chopped" (Food Network)
—"Dancing with the Stars" (ABC)
—"Project Runway" (Lifetime)
—"RuPaul’s Drag Race" (VH1)
—"The Voice" (NBC)

Prediction: "Chopped."
 
Best Reality Show Host
—Ted Allen – "Chopped" (Food Network)
—Tyra Banks – "America’s Got Talent" (NBC)
—Tom Bergeron – "Dancing with the Stars" (ABC)
—Cat Deeley – "So You Think You Can Dance" (FOX)
—Joanna and Chip Gaines – "Fixer Upper" (HGTV)
—RuPaul – "RuPaul’s Drag Race" (VH1)

Prediction: RuPaul.

So who will win? Check out the Critics Choice Awards Thursday, Jan 11 live on The CW Network!

The Critics' Choice Awards are given out by the Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA). The BFCA is the largest film critics organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio, and online critics. The BTJA is a partner organization to the BFCA and includes TV, radio, and Internet journalists who cover television on a regular basis. For more information, visit the Critics Choice.